ketvirtadienis, sausio 27

Risotto

Ryžiai skirti pieniškai košei, sušiams arba kaip garnyras prie šašlyko. Taip pasakytu kiekvienas mūsų tautietis. Tik bunant Italijoje užkliūna žvilgsnis už įmantraus pavadinimo "risotto...", pirma mintis kad bus patiekiama ryžiai kaip garnyras prie pagrindinio patiekalo, bet tai tikrai ne. Tai nuostabaus skonio patiekalas, kuriame kiti produktai (žuvis, mesa, daržovės) tik kaip priedas prie gerai paruoštų ryžių. Net įdomu pasidarė šį patiekala paruošti, nes jei skaitysime kas parašyta ant pakuočių parduodamų Lietuvoje, tai gausim beskones ir birias kruopas. Tad pradėjau domėtis kas, kaip ir su kuo. O pasirodo tai labai lengvas patiekalas, kurį galėtų pagaminti ir virtuvės "darželinukas".XIV a. p.kr. ryžius i Italiją atgabeno Arabai.  Tiksliau i Siciliją. Tai buvo nuostabaus klimato vieta augti trupagrūdžiams ryžiams. Kaip tik dėl to ryžiai tapo pagrindinė dalis Italijos maisto kultūroje.
Manoma, kad risotto kūrėjas yra jaunas mokinys Valerius. 1574 m. jam buvo pavesta padaryti vitražą Katedros Duomo di Milano langui. Kai jis dirbo, daugelis miestelėnų iš jo šaipėsi, kad jis savo kūrinyje naudoja daug spalvų ir kad piešinyje matosi šafrano spalvos gėlės kontūrai. Valerijus supyko ir sugalvojo keršto planą. Per savo šeimininko vestuves, jis pagamino ryžių patiekalą į kurį pribėrė pernelyg daug šafrano ir patiekė kaip pagrindinį patiekalą. Jis tikėjosi, kad patiekęs tokį patiekalą sugadins šventę. Bet vietoj to, gavo labai gerus atsiliepimus. Taip risotto pateki kaip atskiras patiekalas Italijos kulinarijoje.
Risotto yra paprastas ryžių patiekalas, kuris paprastai yra patiekiamas arba kaip užkandis, arba kaip pagrindinis patiekalas. Jis turi keturias pagrindines sudėtines dalis: keptos daržovės, vadinamos "soffritto"; sultinio; prieskonių ir Italijos ryžių. Jis gali būti patiekiamas naudojant bet kurį iš įvairiausių sudedamųjų dalių, įskaitant, bet neapsiribojant, specialių žolelių, sezoninių žuvų ir įvairių mėsos rūšių.
Vienas Italijos garsiausių patiekalų yra Risotto alla Milanese. Po Valley, kur Italijoje ryžiai pagrinde ir auga, risotto paprastai yra teikiama pirmenybė, net ne makaronams kaip galėtu pamanyti ne italas. Venecijoje ir Veneto, risotto su pakepintu unguriu patiekiami kaip tradicinis kalėdinis valgis.

Kaip pagaminti nuostabų risotto ? 


 arborio ryžiai
 1. Ryžių negalima plauti verdant risotto, nes plaunant vandeniu nuplaunamas krakmolas esantis ant ryžių.
 2. Svarbu pasirinkti tinkamą ryžių rūšį. Arborio (stambiagrūdžiai ryžiai,) - pats geriausias pasirinkimas, nes jie geba sugerti skystį gaminant. Vialone Nano, taip pat naudojamas ruošiant rizoto, tai nedidelio grūdo ryžiai, jie labai populiarūs Venecijoje. Carnaroli ir Baldo, yra tradiciškai naudojami gaminant risotto kuriame naudojama daugiau ryškaus kvapo prieskoniu (tokių kaip šafranas).
 3. Geriausia būtu naudoti gilią keptuvę su dvigubu dugnu, kad patiekalas nekaistu, bet ir šiluma gerai laikytūsi.
 4. Sviestą maišyti su alyvuogių aliejumi santykiu vienas prie vieno.
 5. Kepinant ryžius savrbu neperkepti, nes kitu atvėju jie praras gebėjimą sugerti skystį. Literatūroje siūloma kepinti ne daugiau 2 minučių.
 6. Tik pakepinus ryžius galima pilti sausą vyna, priklausomai nuo recepto pasirinkite baltą arba raudoną.
 7. Gero risotto paslaptis - geras sultinys. Geras sultinys, tai sultinys kuriam pagaminti naudojama ne kubelis, o natūrali mėsa ar daržovės (priklausomai kokį risotto gaminate).
 8. Sultinį pilti tik esamam išgaravus.
 9. Virti ant labai silpnos ugnies.
 10. Verdant nuolat paspausti ryžius mediniu šaukštu.
 11. Ryžiai bus išvirę tada, kai jie bus nei per kieti, nei per mikšti - tai vadinama al dente.
 12. Visi Itališki ryžiai pasiekia al dente būseną per 18-20 minučių.
 13. Išvirus ryžiams keptuvę nuimti nuo ugnies.
 14. Tik tada dėti sviestą ir Parmigiano sūrį.
 15. Tada kuo skubiau sukrėsti i pašildytą indą ir prieš patiekiant palaikyti jame 2-3 minutes.
Tekstą, nuotraukas ir receptus draudžiama naudoti komerciniams tikslams

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą